
Zsuzsi Brüsszeli beszámolója!
Pontosan 5 hét, 37 nap, 888 óra és 53.280 perc, és több millió élmény. Számokra lebontva így tudnám jellemezni a Brüsszelben (vagy környékén) eltöltött időt. Ezzel személyes rekordom döntöttem meg, ugyanis ez volt életem eddigi leghosszabb külföldi tartózkodása.
Most, hogy már egy hete itthon vagyok, még mindig rengeteg ismerős, barát, rokon hív fel telefonon és kéri, hogy majd meséljek. Az, hogy az élményeimről részletes beszámolót adjak valakinek majdnem, hogy lehetetlen számomra, ugyanis rengeteg volt belőle. Természetesen a legközelebbi embereknek nap mint nap valami érdekes, tanulságos vagy izgalmas sztorit mesélek a gyakornokságról, de mindet egy csokorba szedni talán már kicsit nehezebb. Mint ahogy azt sem könnyű megfogalmazni, papírra vetni, hogy mi az amivel gazdagodtam, mit az amit tanultam ezalatt az idő alatt. Most próbálom összeszedni azokat a tapasztalatokat, amivel gazdagodtam, pontokba szedve, hogy szerintem miért éri meg gyakornok programra jelentkezni, legyen az bármilyen jellegű.
- Lehetőség arra, hogy láss, tanulj, tapasztalatot szerezz. (kicsit szivacs üzemmód) Mind tudjuk, hogy az oktatási rendszerünkben elsajátított sok sok tantárgy mind mind elméleti. Gyakorlatban pedig olyan kevés lehetőségünk van megmutatni magunk. Amikor friss diplomásként kikerülsz a munkaerő piacra mindenki a tapasztalatot kéri. De honnan? Iskolai évek alatt, egyetemi évek alatt szakmai tapasztalatot elsajátítani nem egyszerű dolog...mégis mindenki ezt kéri tőlünk. A gyakornoki programok, ha nem is teljesen, de részben orvosolhatják a hasonló problémákat. A lehetőség, hogy valamely intézmény, vállalat életébe beleláss, és csinálva sajátíts el dolgokat sokkal többet jelenthet, mint gondolnánk. Az én esetemben 5 kerek hét állt a rendelkezésemre, hogy egy igen komplex, érdekes intézmény, az Európai Parlament, mindennapi nyüzsgésébe, lüktetésébe és folyamataiba betekintsek. Elképesztően komplex, egy kerek egész, aminek a a kiismerése nem egy öt hetes projekt. A komplex folyamatok, történések és eseményeket, amik a parlamentben zajlanak megtanultam más nézőpontból tekinteni. Azok mögött az újságcikkek mögött, amelyek röviden tömören összefoglalják a történéseket igenis hosszú viták és nehéz munka áll. Teljesen megváltozott a véleményem a politikáról és ebben a szakmában tevékenykedő emberekről. Azontúl, hogy személyes fejlődésemben, egy tágabb gondolkodásmód kialakításában segít egy ilyen program, hatalmas előnyt jelent az önéletrajz szempontjából, nagyon jól mutat a CV-ben egy ilyesfajta tapasztalat, az ajánlólevélről nem is beszélve.
- Kilépni a komfortzónából, önismeret. Napjaink szállóigéi között a leggyakoribb, kicsit klisé jellegű a lépjünk ki a komfortzónából. Akkor, amikor egy ilyen tapasztalat után leülök és gondolkodok igenis elmondhatom, hogy kicsit kiléptem a komfortzónámból. Egy olyan környezetbe csöppentem, ami mindenféle szempontból új a számomra. Szerencsére nagyon gyorsan alkalmazkodtam úgy az idegen kultúrához, városhoz, mint a munkához. Ha olyan dolgot próbálunk ki, amit soha előtte, ha olyan nagyot merünk álmodni, ami még minket is megijeszt néha, akkor jó úton haladunk. Az, hogy az ember minél több dologban próbálja ki magát segít az önismeretben, abban, hogy a lehető legjobban megismerjük az erősségeinket és gyengeségeinket.
- Multikulturális környezetben dolgozni, élni. Az, hogy nap mint nap más nemzetiségű emberekkel dolgozol, beszélgetsz elősegíti a szociális érzékenységet. Elfogadóbbá, nyitottabbá válsz az emberek másságával, kultúrájukból adódó különbségekkel kapcsolatban. Az ilyen tapasztalatok egyfajta kulturális tudatosságra nevelnek. Elfogadni, tisztelni azt, ami a másik embert különlegessé teszi, és ezáltal jobban értékelni és szeretni mindazt ami a saját kultúrád része. Az alatt az idő alatt, amíg Brüsszelben voltam rengeteg olyan rendezvényen vettem részt, ami a különböző kultúrák sokszínűségét mutatta be.
- Új emberek megismerése, networking, kapcsolati alkalmazkodó készség. Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, hogy rengeteg kiváló embert ismertem meg, akik mellettem voltak ebben az időszakban. Lehetőségem volt a lehető legkülönfélébb emberekkel együtt dolgozni és megtapasztalni azt, hogy mennyire különbözőek vagyunk és ennek ellenére mennyire fontos a csapatmunka és az egyetértés adott feladatok esetében. A kapcsolatépítés, ismerkedés fontos része a gyakornoki lehetőségnek, a kapcsolati tőke, ami "Marx által kidolgozott – klasszikus közgazdaságtani felfogása szerint a tőke olyan tulajdon, amelynek felhasználásával a tulajdonos ráfordításaihoz viszonyítva többlet hozamra (profitra) tehet szert." Új emberek megismerése, kapcsolatok kiépítése egy nagyon fontos része az emberi életnek, ugyanis azok a kapcsolatok, embereket akikkel ma gazdagodunk apró kis pontok, amik valahol a jövőben jól körvonalazódnak, kapcsolódnak és az élet különböző területein lehetnek hasznunkra.
- Utazás és szórakozás. Talán ezt a részét senkinek nem kell magyarázni, hogy miért is jó, miért éri meg. Számomra az, hogy utazhatok, új helyeket fedezhetek fel és új dolgokat tapasztalhatok felülmúl bármilyen anyagi javat.
Nagyon hálás vagyok mindenkinek, aki mellettem volt ezalatt az öt hét alatt, köszönök minden támogatást és bíztatást. Köszönöm a képviselőúrnak a lehetőséget és a kollegák befogadókészségét.
A képviselőúr tevékenységét lehet követni:
http://winklergyula.ro/
Zsuzsi további beszámolóit itt követhetitek:
http://mizajlik.blogspot.be/2017/10/pontosan-5-het-37-nap-888-ora-es-53.html
A képviselőúr tevékenységét lehet követni:
http://winklergyula.ro/
Zsuzsi további beszámolóit itt követhetitek:
http://mizajlik.blogspot.be/2017/10/pontosan-5-het-37-nap-888-ora-es-53.html